5 filmów, które powinien obejrzeć każdy miłośnik fotografii

portret sebastiao salgado
Źródło: http://buff.ly/2n24b2g

Kochacie robić zdjęcia? Interesujecie się fotografią jako dziedziną sztuki? A może po prostu lubicie piękne kadry i ciekawe historie z życia fascynujących ludzi? Oto lista pięciu filmów, które powinniście koniecznie obejrzeć!

Fotografia to moja pasja  już od kilkunastu lat. Zdjęcia robię zupełnie amatorsko, dla własnej przyjemności – podczas różnego rodzaju podróży, uwieczniając magiczne chwile z bliskimi, na bloga. Przede wszystkim jednak uwielbiam podziwiać kadry wybitnych fotografów i zagłębiać się w inspirujące historie ich życia.

Dzisiaj wpis poświęcony filmom, które w przeróżny sposób poruszają temat fotografii. Wybrałam tytuły, które zapadły mi w pamięć i które, moim zdaniem, powinien obejrzeć każdy miłośnik fotografii (i nie tylko). Piękne kadry, wciągające historie, fascynujące osobowości – czego chcieć więcej?

Sól ziemi

Film dokumentalny o wybitnym brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado, który przez 40 lat podróżował po świecie, dokumentując  najważniejsze wydarzenia w historii ludzkości oraz tworząc cykle fotograficzne poświęcone kondycji człowieka. Dla mnie wart obejrzenia chociażby ze względu na magiczne czarno-białe kadry ukazujące piękno naszej planety.

kadr z filmu sól ziemi o sebastiao salgado
Źródło: http://buff.ly/2mG29o0

Bractwo Bang Bang

Fascynujący film nakręcony na podstawie autobiograficznej książki Grega Marinovicha i Joao Silvy (zdecydowanie polecam lekturę!). To opowieść o autentycznych losach czterech młodych fotoreporterów z RPA, dokumentujących pełen przemocy upadek apartheidu i gotowych poświęcić wszystko dla dobrego ujęcia.

kadr z filmu bractwo bang bang
Źródło: http://buff.ly/2neDpzK

Powiększenie

Film w reżyserii Antonioniego o młodym fotografie, który zupełnie nieświadomie uwiecznia na swoich zdjęciach scenę zbrodni. To jedno z ponadczasowych arcydzieł kina, które ponad 50 lat po swojej premierze wciąż pozostaje jednym z najbardziej intrygujących obrazów filmowych.

kadr z filmu powiększenie
Źródło: http://buff.ly/2lYHNBP

Miasto Boga

Oparta na faktach poruszająca opowieść z życia slumsów Rio de Janeiro – pełnych przemocy, nędzy i narkotyków. Historia dwóch przyjaciół z dzieciństwa, z których każdy obiera inną ścieżkę życiową: jeden postanawia zostać narkotykowym dilerem, drugi fotografem.

kadr z filmu miasto boga
Źródło: http://buff.ly/2neyizp

Szukając Vivian Maier

Film dokumentalny o fotografce, której nazwisko jeszcze do niedawna nikomu nic nie mówiło. Gdyby nie John Maloof, który trafił na zdjęcia autorstwa Vivian Maier na aukcji, przez zupełny przypadek, jej kadry pewnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Szukając Vivian Maier to fascynująca opowieść o niezwykłej artystce, pasji i poświęceniu.

kadr z filmu szukając vivian maier
Źródło: http://buff.ly/2mBmSZH

Koniecznie dajcie znać, które filmy dorzucilibyście jeszcze do listy!

Może cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *