Współczesna architektura, dla której jedynie „sky is the limit”

Źródło: http://bit.ly/2qzD7sS

Nowoczesna architektura zaskakuje i zapiera dech w piersiach. Wyobraźnia architektów jest równie nieograniczona, jak obecne technologie. Można by śmiało powiedzieć, że we współczesnej architekturze SKY IS THE LIMIT.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych  technologii i inżynierii,  możliwe jest stworzenie nowych form i uzyskanie zaskakujących kształtów bez naruszenia statyki projektowanego budynku. W pracowniach światowej klasy architektów rodzi się prawdziwa magia. Budynek, poza swoją funkcją, staje się źródłem doznań estetycznych. Odwiedza się go głównie po to, by poobcować z niesamowitym dziełem sztuki użytkowej.

Oto moja bardzo subiektywna lista zachwycających realizacji:

Klein Bottle House (projekt: Mcbride Charles Ryan)

Piękny budynek inspirowany japońską sztuką origami. Został zaprojektowany jako dom weekendowy, więc jego centrum stanowi piękny dziedziniec i wewnętrzna klatka schodowa, która łączy ze sobą różne poziomy.

Źródło: http://bit.ly/2prAM2Y

Butterfly Pavilion (projekt: 3deluxe)

Niemieckie studio projektowe 3deluxe zaprojektowało teren 2,5-hektarowego parku w Sharjah, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skład założenia urbanistycznego wchodzi również Butterfly Pavilion, położony na wyspie w centralnym miejscu parku. Niesamowita fasada powoduje, że trudno się nie uśmiechnąć na jej widok.

Źródło: http://bit.ly/2r0Pi1J
Muzeum Sztuki Współczesnej (projekt: Frank O. Gehry)

Muzeum Sztuki Współczesnej nie mogło mieścić się w zwyczajnym budynku. Ten kompleks  zbudowany m.in. z blachy tytanowej i szkła, choć został oddany w 1997 roku nadal wzbudza zachwyt wielu pasjonatów architektury. Budynek składa się m.in. z atrium, wokół którego rozmieszczone są trzy piętra wystawowe, a jego elewację zdobią faliste linie, których płynne formy przypominającą taflę wody.

Źródło: http://bit.ly/2qcDjeQ
South Australian Health and Medical Research Institute – SAHMRI (projekt: Woods Bagot)

Zatrudniony przez rząd architekt został poproszony o wykonanie projektu instytutu medycznego mogącego pomieścić 675 pracowników naukowych i wiele mniejszych i większych instytutów badawczych. Celem było stworzenie dużego, ale nie przytłaczającego budynku. Pomimo z pozoru zwartej architektury, poprzez elewację uzyskano wrażenie lekkości. Dodatkowo budynek zintegrowano z lokalnymi środkami transportu, przez co stał się dostępniejszy zarówno dla pacjentów, jak i gości instytutu.

Źródło:http://bit.ly/2pFLBuB
The Oscar Niemeyer International Cultural Centre (projekt: Oscar Niemeyer)

Jeden z najbardziej wpływowych architektów modernistycznych na świecie zaprojektował kolejny niesamowity budynek. Centrum jest pierwszym dziełem Niemeyera w Hiszpanii. Imponującej wielkości gmach i jego biały, czerwony i żółty kolor elewacji sprawiają, że wyróżnia się na tle innej architektury i niesamowicie przyciąga uwagę.

Źródło: http://bit.ly/2q9IVIs

Patrząc na wszystkie współczesne projekty, warto zadać sobie pytanie, w jak niesamowitej przestrzeni przyjdzie nam wkrótce żyć? Mając nadzieję, że spełnią się wizje artystyczne najlepszych architektów to może być naprawdę inspirujące!

I na koniec kilka zdjęć  naprawdę niesamowitych budynków oraz koncepcji architektonicznych, które szczerze mnie oczarowały!

LPP Office Park (projekt: FORT Architects – Gdańsk)
Źródło: http://bit.ly/2qz7v6H
Projekty koncepcyjne (projektant: Roman Vlasov)

Źródło: https://www.behance.net/archvizual

Może cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *