IKIGAI: japoński sekret długiego i szczęśliwego życia [7 ZASAD]

Książka "Ikigai: japoński sekret długiego i szczęśliwego życia"
Książka „Ikigai: japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”

Czym jest ikigai? Jaki ma związek z długim i szczęśliwym życiem? Co je łączy z duńską filozofią szczęścia zwaną hygge? A przede wszystkim, w jaki sposób możemy wprowadzić zasady ikigai do naszego życia? Na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć po przeczytaniu książki Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia, która to w ostatnim czasie wpadła mi w ręce i zainspirowała mnie do tego, aby nieco zgłębić tajniki japońskiej filozofii szczęścia.

Japończycy są najbardziej długowiecznym narodem na świecie. To właśnie w Japonii spotkać można największą liczbę stulatków, a ludzie rzadziej tu chorują,  wolniej się starzeją i do końca swoich dni pozostają aktywni. Jaki jest sekret długiego i szczęśliwego życia Japończyków? Okazuje się, że odpowiedź kryje się w słowie ikigai.

Ikigai to japoński koncept określający sens życia. To coś, co nadaje codzienności smaku i sensu. To powód, dla którego codziennie rano wstajemy, coś, co lubimy robić i co pozytywnie na nas wpływa. Zgodnie z japońską filozofią, każdy ma swoje ikigai – niektórzy już je znaleźli, inni dalej go szukają. Najprościej ujmując, ikigai to pasja życia. To szukanie głębokiego sensu każdego dnia i, co się z tym wiąże, to ciągłe dążenie do stanu szczęścia. Zmierzanie do celu jest tutaj ważniejsze i ciekawsze niż samo dotarcie do niego, a samo ikigai z biegiem lat może się zmieniać.

Książka "Ikigai: japoński sekret długiego i szczęśliwego życia"
Dobra lektura przy pysznej kawie

W jaki sposób możemy wprowadzić zasady japońskiej filozofii szczęścia i zdrowego życia do naszej codzienności? Oto siedem prostych zasad:

1. Aktywność fizyczna

Regularny ruch to podstawa w życiu Japończyków. I niekoniecznie chodzi tutaj o uprawianie konkretnego sportu, ale raczej po prostu o bycie w ciągłym ruchu: długie spacery, pielenie ogródka, joga. Siedzący tryb życia bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego tak ważne jest, by poświęcić chociaż kilka minut codziennie rano na serię ćwiczeń rozgrzewająco-rozciągających.

2. Hara hachi bu

To jedno z najpopularniejszych japońskich powiedzeń, które oznacza „brzuch pełen w osiemdziesięciu procentach”. To prosta zasada, by nie najadać się do syta i spożywać mniejszą liczbę kalorii w ciągu dnia. Jak potwierdzają badania, wydłuża to młodość, bo nie najadając się do syta, unikamy długiego procesu trawienia, który z kolei przyspiesza utlenianie się komórek i prowadzi do starzenia się oragnizmu. Ponadto zaleca się picie zielonej i białej herbaty, co zmniejsza liczbę wolnych rodników i tym samym przedłuża młodość.

3. Pasja życia

Znajdź w sobie pasję, talent, coś co nadaje sens twojemu życiu i pcha cię cały czas do przodu. Ikigai to tak naprawdę coś, co lubimy robić i co pozytywnie na nas działa. Może to być praca, hobby albo bliskie relacje z ludźmi. Ważne, by znaleźć w swoim życiu powód, dla którego będziemy codziennie rano z przyjemnością wstawać z łóżka.

4. Stan przepływu

Umiejętność  wchodzenia w stan przepływu (tzw. flow) to jeden z podstawowych składników życia zgodnie z własnym ikigai. Stan przepływu to stan, w którym nie liczy się nic poza wykonywaną przez nas w danej chwili czynnością. To moment, w którym jesteśmy kompletnie zatopieni w danym procesie. Może to być czytanie książki, granie w planszówki czy uprawianie jakiegoś sportu. Ważne, żeby wykonywane zadanie nie było za łatwe, ale i nie za trudne – dzięki temu będziemy odpowiednio zmotywowani, nie znudzimy się, a wykonywanie czynności sprawi nam przyjemność.

5. Ludzie wokół nas

Dla Japończyków niezwykle ważne są więzi w ich lokalnych społecznościach. Dzięki nim, mają świadomość przynależności do większej grupy, poczucie wzajemnego wsparcia i bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, by otaczać się życzliwymi nam ludźmi, z którymi z przyjemnością spędzamy czas i na których możemy liczyć. Bliskie relacje z naszymi przyjaciółmi i rodziną to jeden z podstawowych elementów ikigai!

6. Odporność psychiczna

To zdolność do stawiania czoła przeciwnościom losu, skupiania się na własnych celach. Podstawą japońskiej filozofii jest koncentrowanie się na tym, na co mamy wpływ i nieprzejmowanie się tym, nad czym nie mamy kontroli. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zachować równowagę psychiczną i skupiać się na tym, co naprawdę ważne w życiu.

7. Tu i teraz

„W tej chwili jedyne, co tutaj jest, to moje życie i twoje”, napisał w swoim utworze jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych japońskich pisarzy haiku, Mitsuo Aida. Jak głosi stoicyzm i buddyzm, dwie filozofie niezwykle bliskie Japończykom, nie należy przejmować się przeszłością czy przyszłością, ale koncetrować się na tym, co tu i teraz i żyć chwilą. Ważne jest również to, by mieć świadomość nietrwałości rzeczy i z tą myślą kochać teraźniejszość i ludzi, którzy nas otaczają.

Wiele elementów składających się na ikigai jest mi zdecydowanie bliska i na co dzień staram się stosować te zasady w swoim życiu. Nad częścią związaną z dietą i aktywnością fizyczną muszę jeszcze nieco popracować 😉 To, co przede wszystkim podoba mi się w tej filozofii, i co łączy ją z hygge (więcej informacji o tym tutaj), to skupianie się na chwili obecnej i czerpanie radości z tego, co robimy i z kim spędzamy czas. To chyba klucz do szczęścia!

Może cię też zainteresować:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *