7 pomysłów na naukę języków obcych

Źródło:http://bit.ly/2omd1oN

Uczyłam się w życiu w sumie czterech języków obcych… z bardzo różnym skutkiem. Ostatnio próbuję opanować niderlandzki. Język sam w sobie nie jest trudny, ale jak każda nauka, nauka języka obcego wymaga systematyczności i poświęcenia jej czasu. Postanowiłam podzielić się z wami kilkoma metodami, jakie stosowałam lub nadal stosuję. Być może któraś z nich przyda się również i wam 🙂 

1. Karteczki

Metoda stara jak świat. Przyklejamy je wszędzie… na ścianie, stole, poduszkach czy pod prysznicem 😉 Opatrując się ze słowami i powtarzając je codziennie, automatycznie zostają w naszej głowie.

Zaleta: Niewielki nakład pracy, by powtarzać sobie słowa. Uczymy się ich nieomal bezwysiłkowo tzw. metodą wzrokową.

Wada:  Ograniczenia. Nie da się wszystkiego „zakarteczkować”. Poza tym poznamy poszczególne słowa, a nie zdania, które możemy przy ich pomocy stworzyć.

Źródłó:http://bit.ly/2oUshw6

2.Tv i Radio

Podobno by nauczyć się języka należy się w nim „zanurzyć”. Oglądanie telewizji czy słuchanie radia w języku, który chcemy poznać to doskonały pomysł. Zdecydowanie szybciej “łapiemy” język oraz, co równie ważne, właściwy akcent. Ta metoda nawiązuje nieco do sytuacji, kiedy sami mieszkalibyśmy w danym kraju.

Zaleta:  Nawet jeśli nie nauczymy się nowych słów, możemy osłuchać się z melodią języka i jego nauka przyjdzie o wiele łatwiej.

Wada: Trzeba słuchać długo i intensywnie. Najlepiej przełączyć się na ten język na co najmniej 5 godzin dziennie.

3. Kalendarz ze słówkami

5 słów dziennie – 5 zdań dziennie. To ciekawa koncepcja, która pozwala nam nauczyć się pięciu nowych słów i ich zastosowania w codziennym życiu. Tę metodę podpowiedziała mi moja koleżanka Sandra i staram się ją stosować. Następnego dnia powtarzam słowa z poprzedniego dnia i dodaję nowe. Po tygodniu robi się z tego całkiem sporo materiału.

Zaleta: Faktyczna nauka słów i zdań pomagających wykorzystać wiedzę w życiowych sytuacjach.

Wada: Systematyczność jest tu kluczem. Ważne jest również to, aby nie przeładować się ilością materiału.

4. Przepisywanie

Klimat jak ze szkoły podstawowej. Mix kilku metod. Nieustanne przepisywanie zeszytu. Opatrujemy się ze słowami, uczymy się pisać je poprawnie i powtarzamy nauczony materiał.

Zalety: Uczymy się poprawnej pisowni i utrwalamy nauczone wcześniej treści.

Wady: Czasochłonne jak cholera 😉

Źródło:http://bit.ly/2pR9j6J

5. Samoedukacja

Czyli stosowanie dostępnych na rynku rozmówek oraz podręczników do indywidualnej nauki.

Mamy na rynku coraz większy wybór materiałów do samodzielnej nauki języków. Płyty CD, ćwiczenia i kursy są naprawdę dobre i profesjonalnie przygotowane.

Zaleta: Nauka we własnym tempie. Doskonale przygotowane materiały.

Wady/ Zalety: To zdecydowanie metoda dla osób, które potrafią same zmotywować się do pracy.

Źródło:http://bit.ly/1Tt77Ku

6. Skype

Jeśli mamy możliwość wykorzystywania nowoczesnych technologii, to należy z nich korzystać. Zajęcia przez Skype’a często są dużo tańsze od tych stacjonarnych. Ich dużym plusem jest indywidualny charakter zajęć. Tylko ty i nauczyciel.  

Zalety: Bliski kontakt z nauczycielem, który pozwala na wybór odpowiedniego poziomu i pracę nad konkretnymi zagadnieniami w indywidualnym tempie.

Wady: Pewne ograniczenia technologiczne, które dla niektórych mogą być wadą. Brak fizycznego kontaktu z nauczycielem.

7. Kursy i wyjazdy językowe

Najdroższa metoda, ale często jedyna skuteczna ☺ Wiele zależy od tego, jaki poziom zaawansowania wybierzemy i jak wiele sami zechcemy wynieść z zaplanowanych podczas kursu lekcji.

Zalety: Realna nauka. Dzięki systematycznej pracy i spotkaniom, nie zapominamy o języku.

Wady: Często duże grupy oraz brak indywidualnego podejścia do ucznia.

Źródło:http://bit.ly/2omd1oN

Na dzień dzisiejszy staram się łączyć wszystkie te metody. Uczę się przez Skype’a z cudowną nauczycielką, przyklejam karteczki z ważnymi słówkam oraz przepisuję lekcje, starając się utrwalać tym samym kilka zwrotów dziennie. W drodze do pracy staram się słuchać lokalnego radia, by osłuchiwać się z językiem.

Czy istnieje idealna metoda nauki? Pewnie nie, ale polecam stworzenie swojego prywatnego systemu, który pozwoli wam w przyjemny i skuteczny sposób nauczyć się języka.

Koniecznie napiszcie, jaką metodę do tej pory stosowaliście i z jakim rezultatem…

Może cię też zainteresować:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *