„Paterson” Jima Jarmuscha czyli magia codzienności

PATERSON_D28_0271.ARW
Źródło: http://buff.ly/2hNEWP8

Czy codzienność może być poetycka, a poezja opowiadać o codzienności? Najnowsze dzieło Jima Jarmuscha udowadnia, że w każdym dniu możemy znaleźć magię, a w najprostszych rzeczach niezwykłość.

Zaraz po obejrzeniu zwiastuna filmu „Paterson” wiedziałam, że będzie to obowiązkowa pozycja na mojej liście najbliższych premier kinowych. W końcu co mogłoby być lepszą rekomendacją od połączenia nazwiska Jarmuscha z hasłem „Piękno kryje się w najprostszych rzeczach”, będącego w istocie kwintesencją najnowszego obrazu tego reżysera?

Film Jarmuscha to tydzień z życia głównego bohatera, Patersona (w tej roli Adam Driver) – kierowcy autobusu, który w sekretnym notesie namiętnie zapisuje swoje wiersze inspirowane, na pierwszy rzut oka, zwyczajnymi, codziennymi zdarzeniami. Powtarzalne, stałe elementy nadają upływającym dniom powolnego, nieco monotonnego rytmu, który od czasu do czasu zakłócają nieoczekiwane zdarzenia. Każdy dzień bohatera jest z pozoru taki sam, a jednocześnie każdy jest inny.

„Paterson” to dla mnie film, który zamienia prozę życia w kontemplację codzienności. Na pozór nudne i poukładane życie staje się prawdziwą inspiracją, a najdrobniejsze detale kryją w sobie magię i wyjątkowość. Do tego dodajmy jeszcze subtelny humor, wspaniale przemyślane kadry, pozornie błahe, ale niezwykle znaczące wymiany zdań, oraz nietuzinkowego buldoga o imieniu Marvin, który tworzy z głównym bohaterem swoją własną osobliwą relację.

Mamy początek nowego roku, więc przy tej okazji, w myśl najnowszego filmu Jarmuscha, życzę wam radości z drobnych, choćby najbanalniejszych rzeczy, bo to w nich kryje się piękno codzienności i to właśnie one składają się na… szczęście. Tak więc, szczęśliwego nowego roku!

Źródło: http://buff.ly/2hO8VVu
Źródło: http://buff.ly/2hO8VVu
Źródło: http://buff.ly/2hLYM8t
Źródło: http://buff.ly/2hLYM8t

Może cię też zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *