Zielone rośliny, dzięki którym odetchniesz czystym powietrzem

Źródło: http://bit.ly/1QrV3c7

Żyjemy w mocno zanieczyszczonym świecie. Jakość środowiska ciągle się pogarsza, co niestety odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Z tym problemem walczymy nie tylko w Polsce. Niesamowita historia Kamala Meattle’a z Indii pokazuje, jak duży wpływ możemy mieć na otaczający nas świat oraz na własny komfort życia. Kamal stał się symbolem walki o lepsze powietrze, początkowo lokalnie – w New Delhi, a później globalnie, przynosząc nowe rozwiązania i propagując zbawienny wpływ roślin na nasze otoczenie.

Tej zimy w Polsce temat jakości powietrza nie schodził z ust wielu ludzi, uwidaczniając z jak dużym problemem mamy do czynienia. Każdego roku w Europie z powodu zatrucia środowiska umiera przedwcześnie ponad 440 tysięcy osób. To przerażająca statystyka. Z podobnym problemem muszą mierzyć się władze Indii, gdzie zanieczyszczenie jest wręcz zatrważające.

Kim jest Kamal Meattle i jak w pojedynkę udało mu się zmienić sposób myślenia o roślinach i dbaniu o środowisko? Kamal to człowiek, którego osobiście dotknęła choroba związana z toksycznym środowiskiem w Indiach. Gdy dokładnie 17 lat temu lekarze stwierdzili, że jego płuca są w fatalnej kondycji, doszedł on do wniosku, że musi coś z tym zrobić. Mieszkając w New Delhi, nie miał szans na czyste miejskie powietrze. Jako że zostało mu niewiele czasu, a jego stan się pogarszał, postanowił sam walczyć o swoje życie i zdrowie. Zainteresował się badaniami NASA, które dotyczyły roślin pochłaniających dwutlenek węgla i oddających jednocześnie najwięcej czystego tlenu.

Kamal postanowił wykorzystać tego typu rośliny w swoim własnym domu, a wynik jego eksperymentów przeszedł najśmielsze oczekiwania. Choroba cofnęła się, a on, widząc pozytywny efekt, jaki rośliny miały na jego własne życie postanowił, bazując jedynie na trzech roślinach, zrealizować wizję budynku handlowego przy użyciu zasad zielonej architektury. Zależało mu, by więcej osób mogło cieszyć się zdrowym, pozbawionym toksyn powietrzem. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczął projekt Paharpur Business Centre. Stworzył żywy system filtrowania powietrza, który obejmuje ogromne banki roślin zamiast wielkich urządzeń HVAC [czyli klimatyzacji]. Jego nowatorski koncept okazał się wielkim sukcesem. Obecnie Kamal współpracuje z przedsiębiorcami i planują wspólnie  stworzyć większą liczbę budynków opartą o technologię filtrowania powietrza. Warto iść za przykładem tego niezwykłego człowieka, inwestując w „zdrowe płuca” we własnym domu. Jakie rośliny Kamal posadził w Paharpur Business Centre?

Palma Areca

Bardzo popularna w Polsce roślina, którą możemy dostać w praktycznie każdym centrum ogrodniczym. Lubi widne miejsca, ale nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Arekę należy często podlewać oraz zraszać jej liście. Poza niewątpliwymi walorami praktycznymi, doskonale wygląda we wnętrzu.

Cena ok. 120 zł / wysokość: 100 cm

Źródło: http://bit.ly/2nrzoL9
Źródła: http://bit.ly/2mHrjU2

Sansevieria

Inaczej zwana wężownicą. Pod tą nazwą kryje się ponad siedemdziesiąt różnych gatunków. Wszystkie rośliny posiadają grube, proste, płaskie lub cylindryczne, mieczowate liście, ozdobione jasnozielonymi bądź żółtymi poprzecznymi paskami. Sansevieria preferuje suszę, może wytrzymać nawet kilka miesięcy bez kropli wody. Jest to idealna roślina dla zapominalskich! Magazynuje bowiem wodę w mięsistych liściach. To doskonała roślina do sypialni.

Cena: ok. 25 zł / wysokość: 35-50 cm

Źródło: http://bit.ly/2n8qwXn
Źródło: http://bit.ly/2nEfsFm

Epipremnum złociste

Wiecznie zielona roślina o ozdobnych liściach. Pnącze, którego pędy mogą osiągnąć nawet do 4,5 metra długości może być doskonałym pomysłem do dużych, przestronnych wnętrz. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście o żółtych bądź jasnozielonych smugach. Nie przeszkadzają jej zacienione miejsca, ponieważ nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia.

Cena: od 25 zł / wysokość: 20-50 cm

Źródło: http://bit.ly/2nroG7n
Źródło: http://bit.ly/2mHiqdg

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie Kamala Meattle’a, koniecznie obejrzyjcie jego wykład:

Może cię też zainteresować:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *