Zamieszkaj w kawiarni

kawiarnia little georgia
źródło: pinterest

Ostatnio zapytałam przyjaciela, gdzie najbardziej lubi spędzać wolny czas. Ku mojemu zdziwieniu nie wskazał własnego domu, a niewielką kawiarnię znajdującą się kilka kroków od jego biura. Z ciekawości odwiedziłam to miejsce i teraz w pełni go rozumiem. Ciepłe, przytulne wnętrze, smooth jazz sączący się z głośników, gwar przyjemnych rozmów i aromat kawy unoszący się w powietrzu.

W kawiarni niestety nie zamieszkamy, ale myśl o tym wnętrzu natchnęła mnie, by spróbować przenieść podobny klimat w nasze własne cztery kąty. Oto kilka pomysłów…

Kolor wnętrza kojący jak poranne latte

W większości kawiarnianych wnętrz dominują ciepłe, stonowane barwy. Od jasnych złamanych bieli, przez odcienie beżu po kolor głębokiej czekolady. Jako ogromna fanka szarości wiem, że i ona świetnie sprawdza się w tego typu wnętrzach. Ważne jedynie, by zdecydować się na jej cieplejszy wariant. Wszystkie pastelowe, nieco przydymione tonacje budują poczucie bezpieczeństwa i przytulności, a przecież właśnie o to chodzi w takim miejscu. Oczywiście spotkamy kawiarnie o kolorystyce i wystroju industrialnym, gdzie dominować będzie czerń i biel, ale wtedy zwykle zostanie ona przełamana przytulnymi dodatkami, o których kilka słów za chwilę.

c6c5841b9c157ae6b33c54f22e085f89

Drewno, cegła, ceramika

Te trzy materiały to prawdziwy „must have” w większości kawiarni. Występują one na ścianach, ale także w meblach czy innych dodatkach. Każdy z tych materiałów sprawdzi się doskonale zarówno osobno, jak i w różnych kombinacjach.

Drewno, od jasnej sosny poprzez ciemne wenge, nadaje wnętrzom przytulności. Ważne, by nie mieszać jednocześnie zbyt wielu jego gatunków, bo może to spowodować wrażenie chaosu.

ff1d4018d779db89293d427f3f36d579

Cegła nadaje wnętrzu charakteru, zarówno w klasycznej wersji, jak i tej bielonej. Może występować na całej ścianie lub na jej fragmencie.

ff1d4018d779db89293d427f3f36d579

Ceramika, od gładkiej, błyszczącej po kolorową mozaikę, może doskonale sprawdzić się jako ściana w kuchni lub element dekoracyjny dla stojącej po środku kuchni wyspy.

cdcdcsd

d9967b645ba807d039189fc7a1af55ce

Ściana wyznań, czyli farba tablicowa

W kawiarniach często spotykamy ją jako element pokrywający ściany lub szafki. Służy do rozpisania menu, informuje o daniu dnia lub promocjach. W mieszkaniu może być naszą listą zakupów bądź miejscem przesyłania czułych słów innym domownikom.

vdfdvdd

Dodatki

Obrazy i fotografie na ścianach. Kubki, kieliszki czy ceramika eksponowana na ścianach i w gablotach. To właśnie te elementy dodatkowo potęgują uczucie przytulności. Jeśli masz w domu ciekawe kubki, ładne kieliszki do wina czy ciekawe słoiki, nie chowaj ich głęboko w szafkach. Ciekawie wyeksponowane mogę stanowić naprawdę świetny element dekoracyjny.

domowa kawiarnia

Stoliczku nakryj się

Stół stanowi najczęściej łącznik pomiędzy kuchnią a salonem. Jest to najważniejszy punkt domu. Przy stole jemy, często też pracujemy. Zapraszamy do niego gości i rodzinę. Jeśli macie szczęście posiadać duże mieszkanie, polecam wam duże prostokątne stoły. Są rewelacyjne! Osobiście najbardziej lubię te nieco już podniszczone, z widocznymi na drewnie słojami. Mebel z duszą.

f2e1f0d257b0e1e79ed2ed1c30bbb873

Świetnym patentem na uzyskanie oryginalnego wnętrza jest zabawa z krzesłami. Nie muszą być one identyczne. Jeśli macie w sobie artystyczne zacięcie i lubicie, podobnie jak ja, eksperymenty, wstawcie tylko pozornie niepasujące do siebie siedziska.

fsfsf

Fotele, kanapa i poduchy na plotuchy

Miejsce dowodzenia wszechświatem, czyli kanapa. Miejsce magiczne i niezwykle ważne. To na niej się relaksujemy po całym dniu pracy. Świetne miejsce do plotek, drzemki i czytania książek (półki wypełnione książkami to kolejny element nadający wnętrzu zdecydowanie kawiarnianego charakteru!).

dfsffs

Jeśli nasz dom wygląda już jak przytulna kawiarnia, pozostaje nam tylko zaprosić gości na kawę 🙂

Może cię też zainteresować:

2 komentarze

  1. Do kawiarni, jako ulubionego miejsca, dodałbym jeszcze bibliotekę 🙂 Gdyby oba te miejsca zaaranżować w mieszkaniu, byłoby to idealne, przynajmniej dla mnie, połączenie 🙂 Ściana tablicowa (zdjęcie po prawej z regałami) i kawiarnia z książkami (też fotka po prawej, na dole) trafiają do mnie.

    1. Ściana tablicowa to świetna sprawa! Ostatnio widziałam u znajomych pomalowane nią gładkie szafki w kuchni. Notowali na nich to co trzymają wewnątrz… trzeba przyznać, że to ciekawe rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *